- Zwołaliśmy sesję, aby jeszcze raz przemyśleć tę decyzję, bo jest ona bardzo ważna i może być nieodwracalna. Chcemy podjąć rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim, aby spróbować połączyć szpitale. Proszę nam wierzyć, że zrobimy naprawdę wszystko - mówiła radna Katarzyna Miśkiewicz.
Starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak ripostował, że w tej chwili jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, ponieważ jeśli obecna formuła zostanie utrzymana, we wrześniu zabraknie pieniędzy na działalność szpitala. - Nie może być tak, że nasz szpital realizuje świadczenia na oddziale wewnętrznym, a nie ma kto za to zapłacić. Uważam, że te środki po prostu się naszym pacjentom należą, a płatnik, którym jest Narodowy Fundusz Zdrowia powinien to rozważyć. To kolejna sesja, na której dyskutujemy o systemie opieki zdrowotnej w naszym kraju i myślę że ta dyskusja prowadzi w jednym kierunku. Po sprawdzeniu wszystkich wyników finansowych szpitali w województwie i kraju uważam, że wejście szpitali powiatowych do sieci było złą decyzją z perspektywy finansowania. Wszystkie placówki pogorszyły swoje wyniki finansowe i to nie jest kwestia niedobrego zarządzania, a tego, że system jest chory. Pieniądz nie idzie za pacjentem, tylko idzie za wzorami, ryczałtami. A gdzie w tym wszystkim jest zwykły pacjent?
Obradom radnych przysłuchiwał się wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który jeszcze niedawno nie wykluczał połączenia obydwu piotrkowskich szpitali. - Będziemy musieli tę decyzję bardzo wnikliwie potraktować. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, że dyrekcja szpitala w Piotrkowie podejmie decyzję o wypowiedzeniu umowy ryczałtowej, znajdziemy się w innej sytuacji i wówczas będziemy musieli podjąć stanowcze działania. Na chwilę obecną jest wielka troska i niepokój - powiedział Ziemba.
Przypomnijmy, wyjście z sieci szpitali oznaczałoby likwidację Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków, które zdaniem przedstawicieli szpitala są nierentowne. W ich miejsce miałby tam powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, pracownicy NFZ mają ogłosić w tym roku kilka stosownych konkursów, jeśli jednak Starostwo nie wygrałoby żadnego z nich, wówczas dyrekcja szpitala planuje rozszerzyć usługi internistyczne o wyposażenie Oddziału Wewnętrznego o łóżka służące do tzw. opieki długoterminowej, bo taka - ich zdaniem - jest potrzeba. Takie rozwiązanie zakłada zresztą plan naprawczy, który radni uchwalili podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego.
W piątek wypowiedzenie umowy zostało dostarczone do siedziby NFZ w Łodzi, oświadczenie w tej sprawie wystosowało Anna Leder, rzecznik placówki. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
Oświadczenie Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w sprawie wypowiedzenia umowy przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w dniu 28 czerwca 2019 r. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim wypowiedziało umowę o udzielanie świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. Umowę wypowiedziano z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że do 30 września 2019 r. wszystkie oddziały i poradnie pracujące w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia tak jak dotąd przyjmują pacjentów.
Łódzki Oddział NFZ natychmiast podejmie działania, które pozwolą na zapewnienie mieszkankom powiatu dostępu do świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenie powiatu piotrkowskiego od 1 października 2019 r.
Leczenie na oddziałach kardiologicznym i internistycznym – po zakończeniu umowy z Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim – będzie zapewniał Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim. Szpital zapewnia pacjentom kompleksowe świadczenia kardiologiczne, także w zakresie kardiologii interwencyjnej i elektrokardiologii. Łódzki NFZ zwiększy finansowanie tych oddziałów, zgodnie z potrzebami mieszkańców. Szpital wyraził już gotowość zwiększenia liczby łóżek.
Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących organizacji zakładu opiekuńczo-leczniczego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka, informujemy, że nie znajdują one potwierdzeń w oficjalnej korespondencji ze szpitalem. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim nie złożyło oferty na ten rodzaj leczenia w kończącym się właśnie konkursie ofert. ŁOW NFZ od 1 sierpnia podpisze 8 nowych umów na leczenie w ZOL-ach w Łódzkiem. Ogłoszenie konkursu uzupełniającego, będzie możliwe pod warunkiem niewykorzystania wszystkich pieniędzy z trwającego postępowania. Przystąpienie do konkursu nie daje gwarancji podpisania umowy z NFZ.
Szpital jest beneficjentem wszystkich dokonanych w 2019 r. zmian w finansowaniu szpitali powiatowych. Otrzymał na ten rok o 564 tys. zł wyższy ryczałt w stosunku do roku 2018. Kolejna zmiana ryczałtu, która jest konsekwencją wzrostu wycen w leczeniu szpitalnym i specjalistycznym, nastąpi 1 lipca. W 2017 r. Szpital był jednym z nielicznych w Polsce, które wykonały ryczałt dużo poniżej 90%. Niestety, Powiatowe Centrum Matki i Dziecka nadal, w niektórych zakresach, notuje poważne niewykonania kontraktu z NFZ. W okresie styczeń-maj br. na kwotę 633 tys. zł.
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 511) do zadań powiatu należy ochrona zdrowia jego mieszkańców. W Powiatowy Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim na oddziale położniczo-ginekologicznym urodziło się w 2018 r. 1114 mieszkańców powiatu. Łódzki NFZ ze zdziwieniem przyjmuje decyzję o wypowiedzeniu umowy na leczenie piotrkowian.
Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego nie mają jednak powodów do niepokoju. Łódzki NFZ zapewnia, że dostęp do leczenia, dotąd realizowanego przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, pozostanie na tym samym poziomie.
Anna Leder
rzecznik prasowy ŁOW NFZ
Łódź, 28 czerwca 2019 r.